Rhinoceros

Roberta McNeela, zakladateľa firmy Robert McNeel & Associates z amerického Seattle sme sa v r.1996 opýtali, čo bolo na začiatku rozhodnutia vyvinúť program Rhinoceros - tento dnes populárny nástroj? Jeho odpoveď znela:

"Naša firma je jedným z najväčších predajcov programov AutoCAD na severozápade USA. Pretože tento inak dobrý program nezodpovedal potrebám vytvárania objektov s voľnými tvarmi a zložitými povrchmi, rozhodli sme sa takýto program, ako doplnok pre užívateľov AutoCADu, alebo iných technicky zameraných CAD systémov, vyvinúť."

V polovici 90-tych rokov 20. storočia sa v internetovej sieti začali šíriť prvé beta-verzie nového NURBS-modelera, ktorý dostal nezvyčajné meno Nosorožec (Rhinoceros). Unikátny marketingový koncept poslúžil rýchlemu vývoju nového a žiadaného nástroja. Dnes je už na svete dlho očakávaný program Rhinoceros, verzia 5, určený na voľné modelovanie 3D modelov pomocou NURBS povrchov. Využíva silu najnovších 64-bitových procesorov, ale používať ho môžete aj so staršími 32-bitovými počítačmi. Podstatne rozširuje možnosti užívateľov CAD systémov a vizualizačných balíkov, do ktorých je možné prenášať modely zo systému Rhinoceros a ďalej ich tam spracovávať. Dosiahnutie prijateľného výsledku je podstatne rýchlejšie, ako iba pri použití často krkolomných postupov na rýdzo technicky zameraných CAD programoch.
Od r.2002 sa "zoologická záhrada" spoločnosti Robert McNeel rozširuje. K programu Rhinoceros je dnes dostupný ako vstavané firemné riešenie aj vizualizačný balík s menom Flamingo (Plameniak), slúžiaci na rýchlu a efektívnu tvorbu fotorealistických vizualizácií. Následne pribudol program Penguin (Tučniak), určený na vyrendrovanie modelu, podobné ručne kresleným obrázkom, a neskôr aj animačný program Bongo (nazvaný podľa africkej antilopy). Pokročilú vizualizáciu s veľmi príťažlivými výsledkami dosiahnete pomocou vizualizačného balíka Brazil.

Autorizovaným priamym partnerom pre produkciu spoločnosti Robert McNeel & Associates v Slovenskej republike je už viac ako 16 rokov spoločnosť entro, dodávateľ výkonných systémov počítačovej grafiky, priemyselného dizajnu a vizualizácií.

Rhinoceros si pre svoju nenáročnosť našiel miesto v malých dizajnérskych štúdiách, architektúre, záhradnej architektúre, tvorbe animácií a reklamy, ako prvý krok k výuke veľkých modelovacích programov. Uplatňuje sa aj vo väčších firmách ako doplnok k základným veľkým modelovacím, vizualizačným a konštrukčným systémom.

V základnej zostave balíka Rhinoceros, dnes už vo verzii 5, sa nachádza inštalačný DVD disk s programovým vybavením, s príručkou užívateľa a ďalšou dokumentáciou. Navyše si môžete vybrať Kurz výuky pre užívateľa programu Rhinoceros a rad ďalších tréningových materiálov.

Rovnako, ako k ostatným dodávaným programom, entro poskytuje aj pre záujemcov o prácu s programom Rhinoceros školenia a výukové kurzy. Dbáme o rýchlu návratnosť Vašej investície.

Obrázky na tejto stránke predstavujú objekty modelované a vizualizované v programe Rhinoceros. Výsledky prekvapujúcej kvality dosiahnete po prepojení na profesionálne vizualizačné balíky. Pozrite si našu malú Rhino-galériu.